Odszkodowanie za wypadek śmiertelny mający miejsce poza granicami kraju

0
824
Biuro rachunkowe usługi

W czasach kiedy państwa ościenne otworzyły Polakom granicę i zezwoliły na swobodny przepływ siły roboczej, coraz więcej osób korzystając z możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy podejmuje ją u zagranicznych pracodawców.

Zdarzają się również sytuacje, w których polski pracodawca zleca pracę zatrudnionym pracownikom poza granicami kraju. Jak wygląda w takiej sytuacji sprawa z odszkodowaniem, jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku pracownik poniósł śmierć?

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny, zgodnie z zapisami zarówno ustawy o ubezpieczaniu społecznym w razie wypadku jakie stosuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wypłacie tego rodzaju świadczeń jak również z zapisami polis innych ubezpieczycieli, przysługuje jeżeli zdarzenie było związane z pracą, bez względu na miejsce, w którym była wykonywana.

Jednak zanim na konto osoby uprawnionej wpłyną środki finansowe z tytułu wypłaty odszkodowania, wcześniej zdarzenie, które wywołało śmierć pracownika musi zostać uznane za wypadek.  Skompletowanie wymaganej przez ubezpieczyciela dokumentacji często sprowadza się do konieczności wyjazdu zagranicę, co w przypadku osób pozostających w żałobie nie jest możliwe. Dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie ubezpieczeniowym. Prawnik w ramach udzielonego pełnomocnictwa przeprowadza w imieniu klienta pełną procedurę doprowadzającą do wypłaty należnego mu świadczenia.

Jak wygląda odszkodowanie za wypadek śmiertelny w związku z pracą u zagranicznego pracodawcy?

Tu regulacje zdecydowanie różnią się od siebie i w większości przypadków, aby uzyskać należne odszkodowanie za wypadek śmiertelny trzeba koniecznie skorzystać z fachowej porady prawniczej. Z pewnością nie będzie przysługiwało świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdyż na jego konto nie wpływają składki od zagranicznych pracodawców. Każde państwo unijne posiada swoje regulacje prawne  w tym zakresie i bez pomocy fachowca trudno zorientować się w uprawnieniach pracowniczych, które ustalają zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe.

Walka o odszkodowanie za wypadek śmiertelny, który miał miejsce poza granicami kraju jest trudna i mozolna, ale przy wsparciu wyspecjalizowanych w prawie ubezpieczeniowym prawników z kancelarii adwokackich w większości przypadków przynosi oczekiwane rezultaty.

Tekst powstał dzięki materiałom zawartym na stronie https://wieksze-odszkodowanie.pl, oferującej pomoc w uzyskaniu odszkodowań, zadośćuczynień oraz rent. Portal umożliwia skorzystanie z bezpłatnej konsultacji wstępnej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here