Steet workout – ćwiczenia, urządzenia i najważniejsze informacje

0
489
Siłownie na zewnątrz trening

Street workout to ciekawy trend w dziedzinie aktywności fizycznej. Wykonywane w ramach niego ćwiczenia korzystają z elementów zabudowy miejskiej lub specjalnych parków. Najważniejsze informacje przedstawiamy poniżej.

Street workout łączy budujące mięśnie właściwości kalisteniki z treningiem wytrzymałościowym. Jest to forma aktywności fizycznej, do której wykonywania nie potrzebujemy sprzętów znanych z siłowni. Street workout opiera się ona bowiem na ćwiczeniach wykorzystujących naszą własną masę ciała. 

Aby zacząć nie potrzebujemy więc zbyt wiele. Choć coraz bardziej popularne stają się specjalne parki do street workoutu, to niektórzy sportowcy nadal wolą korzystać z dawnych placów zabaw lub innych umożliwiających wykonywanie ćwiczeń elementów zabudowy miejskiej.

Siłownie zewnętrzne Fit Park

W rozpowszechnianiu siłowni zewnętrznych w Polsce pomaga firma Fit Park, która specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu, projektowaniu oraz montażu siłowni zewnętrznych. Urządzenia firmy Fit Park są atrakcyjne, różnorodne i przede wszystkim przeznaczone dla każdego – bez względu na wiek czy stopień zaawansowania treningowego. Siłownie zewnętrzne Fit Park powstają w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i wsiach.

Street workout – główne urządzenia do ćwiczeń

Jak już wspomnieliśmy, street workout to typ aktywności fizycznej, który nie jest specjalnie wymagający. Mieszkańcy miast powinni bez trudu znaleźć w swojej okolicy wszelkie potrzebne urządzenia. Jeśli nie mamy dostępu do parków street workoutowych, to dobrymi miejscami do ćwiczeń mogą być dla nas, na przykład, opuszczone place zabaw.
 
Często wykorzystywanym do ćwiczeń sprzętem jest drążek. Służy on między innymi do wykonywania takich aktywności jak podciąganie się czy wiszenie w pozycji układającej się w literę „L”. 

Przydatnymi urządzeniami mogą być wszelkiego typu poręcze, które służą zwykle do wykonywania specjalnego rodzaju pompek. Do robienia brzuszków korzystać możemy z odpowiednich ławeczek. Na sporo pozwalają też różne drabinki (o ile jesteśmy w stanie takie znaleźć).

Niektórzy praktykujący street workout zaopatrują się w specjalne gumy do ćwiczeń. Są one sporym ułatwieniem podczas treningów z drążkiem i nie tylko. Przydać się mogą zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają treningi. 

Urządzenia do street workout

Street workout – ćwiczenia

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać na świeżym powietrzu? Nie sposób wymienić wszystkich, ale oto kilka przykładów:

– pompki (wąskie i szerokie),
– dipsy na poręczach (pompki na poręczach),
– przysiady,
– podciąganie na drążku (z dłońmi na szerokości barków),
– podciąganie na drążku (z dłońmi szerzej od barków),
– podnoszenie nóg do drążka,
– wykroki (wypady),
– scyzoryki,
– burpees.

Popularność, jaką w ostatnich latach zdobyły ćwiczenia street workout, sprawiła, że w internecie bez trudu znajdziemy wiele przykładów planów treningowych dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych. Warto podkreślić, że ważna jest sama chęć do uprawiania aktywności fizycznej. Bo sport – jak wiemy – to zdrowie!
 

Jakie zalety ma street workout?

Street workout ma oczywiście mnóstwo zalet. To przede wszystkim darmowy i prosty (przynajmniej pod względem wymagań) sposób na zyskanie formy oraz zbudowanie wymarzonej sylwetki. 

Dzięki odpowiednim treningom na świeżym powietrzu i z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała budujemy mięśnie, siłę i wytrzymałość. Co ważne, wszystkie te korzyści płyną do nas jednocześnie. 

Rozpoczęcie przygody ze street workoutem to również świetny pomysł dla osób aktywnych fizycznie, które znudziły się swoimi dotychczasowymi rutynami treningowymi. Ćwiczenia na zewnątrz mogą przynieść nam o wiele więcej frajdy od typowych treningów na siłowniach lub salach fitness.

Zachęcamy do zagłębiania się w świat ćwiczeń street workout. Nic nas to nie kosztuje, nie potrzebujemy do tego specjalnych urządzeń – wystarczy nam to, co i tak znajdziemy już w miejskim krajobrazie. Wykorzystujmy nasze zewnętrzne środowisko do dbania o formę fizyczną i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here